Od dnia 20 listopada 2017 do 28 lutego 2018 Biuro Oddziału PTTK będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00
|
|
| II wojna światowa na Ziemi Gorlickiej. Niemcy w Gorlicach.
20 listopada, w poniedziałek o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej przygotowanej w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Ekspozycja ta to trzecia część z cyklu „II wojna światowa na Ziemi Gorlickiej”. Tym razem na region gorlicki w okresie lat 1939 -1945 spojrzymy z innej perspektywy - z punktu widzenia Niemców, którzy wówczas tu przebywali. Byli to przeważnie stacjonujący w mieście żołnierze Wehrmachtu oraz Gestapo, a także urzędnicy wielu instytucji lokalnych, które zostały przejęte przez okupanta. Wystawa opiera się min. na propagandowych materiałach fotograficznych i archiwaliach. Zdjęcia wykonane w latach 1939-1940 na Ziemi Gorlickiej zostały umieszczone w albumie prof.Henricha Hoffmana „ Die Soldaten des Führers im Felde”.
|
Ta bardzo popularna wtedy wśród Niemców publikacja wydana w Monachium w 1941 roku miała świadczyć o triumfalnym pochodzie III Rzeszy przez Europę. Te same fotografie wykorzystano także w filmie dokumentalnym zrealizowanym przez TVP w 1996 roku pt. „Żołnierze Führera podbijają Polskę”.
Wśród dokumentów zaprezentowany zostanie również unikatowy niemiecki plakat propagandowy z roku 1942. Druga część wystawy związana jest z tematem powstania w getcie warszawskim.
Ekspozycja dostępna będzie do`26 stycznia 2018 roku.
|
|
|
|
W dniu 18.10.2017 odbył się XXXV Rajd im. Ignacego Łukasiewicza po Pogórzu Ciężkowickim trasą prowadzącą przez Skamieniałe Miasto. Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 pod przewodnictwem Emila Kani – przewodnika PTTK i opieką swoich nauczycieli rozpoczęli wędrówkę od Wąwozu Czarownic w którym znajduje się malowniczy Wodospad Ciężkowicki. Dalsza trasa prowadziła przez Skamieniałe Miasto. Mijając kolejne skałki uczestnicy doszukiwali się podobieństw form z nazwami skałek, mijaliśmy kolejno Grzybka, Cygankę, Basztę Paderewskiego, Pustelnię, Ambonę, Piramidy, grupę Borsuka, Piekiełko, Orła, i inne. Po wyjściu na parking przeszliśmy przez kładkę przerzuconą nad drogą do skałek –Ratusz, skąd widać dolinę rzeki Białej Dunajcowej przepływającej pod Ciężkowicami i ostatniej najbardziej chyba rozpoznawalnej formie skalnej w całym Skamieniałym Mieście - Czarownicy. Z parkingu "Pod Grunwaldem" pojechaliśmy do Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Ciekawe ekspozycje przybliżyły wszystkim bioróżnorodność przyrodniczą Pogórza Ciężkowickiego i Karpat. Po zwiedzeniu muzeum uczestnicy wycieczki przeszli do pobliskiego parku gdzie na każdego czekała tradycyjna pieczona kiełbasa. Po posiłku chętni uczniowie mogli uczestniczyć w konkursie, w którym należało wykazać się wiedzą zdobytą podczas wycieczki. Podczas całej wędrówki mogliśmy podziwiać "polską złotą jesień" w naprawdę fantastycznej scenerii, od porannych mgieł, po różne odcienie żółci, brązów i czerwieni ciężkowickich lasów w ciepłych promieniach słońca.
|
|
W dniu 27 września odbył się XLIV Rajd „Beskidzka Jesień”. W tegorocznym rajdzie na szlaki Beskidu Niskiego wyruszyła młodzież wraz z nauczycielami z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kantego. Grupę prowadził Piotr Haluch – przodownik PTTK. Trasa prowadziła z Izb przez Basztę (702m) – Lackową (997m) – Przełęcz Pułaskiego – Bielicznę do Izb. Przez całą wędrówkę uczestnikom towarzyszyło słońce i wspaniałe widoki beskidzkiej, złotej jesieni. Po wejściu na Basztę wszyscy mogli podziwiać rozległ panoramę i posłuchać kim był Kazimierz Pułaski i jakie miał związki z Beskidem Niskim, dlaczego Lackową nazywano Chorągiewką Pułaskiego i czym była Konfederacja Barska. To właśnie w tym miejscu Kazimierz Pułaski przed prawie 250 laty założył obóz konfederacki w którym stacjonował ze swoimi oddziałami. Słynne z opisów podejście na Lackową nie sprawiło piechurom żadnych problemów. Poza zdobyciem szczytu, nagrodą była również wspaniała panorama na ośnieżone już Tatry Wysokie i Bielskie widziana z podszczytowych wiatrołomów. W rejonie Przełęczy Pułaskiego grupa skierowała się w kierunku Bielicznej – nie istniejącej wsi łemkowskiej położonej w malowniczej dolinie między Lackowa z jednej strony a Biała Skałą i Ostrym Wierchem z drugiej. Przy cerkwi w Bielicznej młodzież zapoznała się z dziejami Łemków. Podczas całej wędrówki uczestnicy podzieleni na grupy brali udział w zadaniach konkursowych: biegach, orientowaniu mapy z kompasem i wyznaczaniu azymutów, kamuflażu i pierwszej pomocy. W Izbach młodzież i ich opiekunów przywitał prezes oddziału PTTK Gorlice – Jerzy Mrozek i wiceprezes – Henryk Szymański. Posilając się tradycyjną pieczoną kiełbasą , w dobrych humorach młodzi turyści wzięli udział w ostatniej konkurencji konkursowej – piosenki o rajdzie. Na zakończenie „Beskidzkiej Jesieni” prezes gorlickiego oddziału PTTK – Jerzy Mrozek wręczył uczestnikom pamiątkowe dyplomy i zachęcił do udziału w kolejnych rajdach szlakami Beskidu Niskiego.
|
|
|
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»
|
Pozycje :: 43 - 48 z 66 |