Start | Historia | Władze | BORT | Muzeum | Kalendarze imprez | Regulaminy | Dojazd do muzeum |
Szlaki | Schroniska | Koła | Archiwum | Galeria | Prezentacje | Listy gratulacyjne |

XXIV Gorlicko-Bardejowskie Spotkania Górskie

Od lewej: Miroslav Bujda - prednosta okresu Bardejov, Łukasz Bałajewicz - wiceburmistrz Gorlic, Ewa Bugno - sekretarz Zarządu Oddziału PTTK w Gorlicach, Jerzy Mrozek - wiceprezes Oddziału PTTK w Gorlicach, Franciszek Tomaszkiewicz - prezes Oddziału PTTK w Gorlicach, Rafał Kukla - burmistrz Gorlic.
Fot. Agata Przybycień

Od lewej; burmistrz Gorlic – Rafał Kukla, Franciszek Tomaszkiewicz – prezes Oddziału PTTK w Gorlicach, Andrzej Piecuch – inicjator i organizator pierwszych spotkań gorlicko-bardejowskich przed ponad 30 laty.
Fot. Ewa Bugno

Fotogaleria: Ewa Bugno

13 i 14 maja w ramach XXIV Gorlicko - Bardejowskich Spotkań Górskich gościliśmy Słowaków z Klubu Słowackich Turystów z Bardejowa z prednostą okresu Bardejov - Miroslavem Bujdą.

W sobotę rano, po powitaniu gości na granicy w Koniecznej, 50 osobowa grupa turystów udała się na trasy rajdu pieszego. Grupa zaawansowana wraz z prezesem Oddziału PTTK w Gorlicach Franciszkiem Tomaszkiewiczem wędrowała z Wysowej-Zdroju przez Kozie Żebro (847 m) – Skałkę (820 m) – Skwirtne - do Kwiatonia, łącznie 12.5 km. Druga grupa, nieco mniejsza, przeszła lżejszą trasę z Hańczowej przez Skwirtne do Kwiatonia. Rajd zakończył się zwiedzaniem wpisanej na listę UNESCO greckokatolickiej cerkwi pw. św. Paraskewii (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Królowej) w Kwiatoniu. Był czas na smażenie kiełbaski na ognisku lub grillu w wiacie koła łowieckiego "Dzik" w Swirtnem i na piosenki turystyczne przy dźwiękach gitary. Uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Wieczorem odbyło się spotkanie w nowo otwartej restauracji Gęsia Skórka w budynku PTTK. Obecni na nim byli burmistrz Gorlic Rafał Kukla i jego zastępca Łukasz Bałajewicz. Burmistrz Rafał Kukla zwrócił się do bardejowskich i gorlickich turystów dziękując za promocję naszego regionu. Zadeklarował dalszą chęć współpracy miasta Gorlice z Oddziałem PTTK w Gorlicach. Miroslav Bujda i Franciszek Tomaszkiewicz rozmawiali o rozszerzeniu współpracy pomiędzy Oddziałem PTTK w Gorlicach a Klubem Słowackich Turystów, planowano nowe imprezy w myśl hasła: jednoczy nas miłość do gór.
W niedzielę uczestnicy spotkania zwiedzali skansen archeologiczny "Karpacka Troja" w Trzcinicy. Jesienią turyści z Gorlic pojadą z rewizytą na Słowację – na wędrówki po okolicach Bardejova.
Ewa Bugno

...............................