XXV Rajd Turystyczny "Szlakiem Walk Operacji Gorlickiej"

To już od ćwierć wieku młodzież gorlickich szkół wyrusza na szlaki Beskidu Niskiego, by uczcić pamięć poległych w Bitwie Gorlickiej, jednej z kluczowych bitew I wojny światowej i w aktywny sposób poznawać walory turystyczne ziemi gorlickiej.
W tegorocznym XXV Rajdzie Szlakiem Walk Operacji Gorlickiej pod opieką swoich wychowawców udział wzięło ponad 50 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. św. Jana Kantego. Grupę młodych turystów z klasy IV, V i VI poprowadził Emil Kania – przewodnik PTTK i prezes Oddziału PTTK Gorlice Franciszek Tomaszkiewicz.

Fotogaleria: Krzysztof Mrozek Fotogaleria: Emil Kania

Wędrówka rozpoczęła się w Szymbarku Łęgach, gdzie znajduje się początek ścieżki spacerowej do Beskidzkiego Morskiego Oka. Już po kilkunastu minutach marszu wszyscy podziwiali wyjątkową panoramę doliny rzeki Ropy z górującymi nad nią lesistymi szczytami Miejskiej Góry, Suchego Wierchu, Łysej Góry czy Chełmu, w oddali można było dostrzec Jaworzynę Krynicką.
Beskidzie Morskie Oko było pierwszym przystankiem na trasie rajdu. To urocze jeziorko otoczone leśną głuszą powstało w obrębie ogromnego osuwiska, które należy do największych w polskich Karpatach. Po odpoczynku nad brzegiem jeziora i wspólnej fotografii piechurzy udali się w dalszą wędrówkę, by po dotarciu do zielonego szlaku wejść nim na szczyt Maślanej Góry (753 m) – najwyżej położonego punktu trasy. Wszyscy mogli zobaczyć z bliska wieżę nadajnikową, która jest charakterystycznym elementem rozpoznawczym Maślanej Góry wśród beskidzkich szczytów. Przed grupą zostało już tylko zejście do Szymbarku na miejsce zakończenia rajdu. Podążając zielonym szlakiem przez karpackie lasy uczestnicy wędrówki dotarli w rejon rezerwatu przyrody "Jelenia Góra". To nieliczny rezerwat przyrody w powiecie gorlickim, który chroni rzadki typ lasu - jaworzynę karpacką z chronioną paprocią – języcznikiem zwyczajnym.
Młodzi turyści w dobrym tempie i humorach dotarli do pensjonatu "Perełka" w Szymbarku, gdzie na każdego czekała tradycyjna kiełbasa. Podczas zakończenia odbyły się konkursy z nagrodami, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w rajdzie.
Piotr Haluch

...............................