Wernisaż - Przez siedem stuleci dziejów Gorlic

Goście wernisażu w Regionalnym Muzeum PTTK w Gorlicach
Fot. Ewa Bugno

Fotogaleria: Ewa Bugno

Kim jest autor obecnej wystawy w Regionalnym Muzeum PTTK "Przez siedem stuleci dziejów Gorlic. Wyprawa w czasie i obrazach" ?
Sławomir Błażewicz to gorliczanin, historyk, obecnie pracuje jako kustosz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest pasjonatem historii wojskowości, w tym okresu I wojny światowej i bitwy pod Gorlicami, autorem licznych opracowań i artykułów dotyczących przełomu pod Gorlicami z 2 maja 1915 r.

Z naszym muzeum jest związany od lat. Współtworzył makietę Bitwy Gorlickiej, był współautorem wystawy (wraz z siostrą Bogusławą ) w 2014 r. "Gorlice znane i nieznane w malarstwie i fotografii", autorem wystawy indywidualnej "Baśnie Karpackie" w 2016 r. oraz autorem obrazu "Wzgórze Pustki" do wystawy prezentowanej od kwietnia do lipca 2016 r.
Obecnie przedstawia czasy od przybycia Karwacjanów i pierwszych osadników w XIV i XV w. na dziewicze tereny w miejscu dzisiejszych Gorlic do XX wieku. Historia zamknięta w 27 obrazach pokazuje niuanse miasta - nowinki technologiczne, handlowe, produkcyjne, a także nawałnice wojenne, kataklizmy i pożogi, a obok postaci wielkich osób – zwykłych mieszczan gorlickich z ich troskami, pracą i rozrywką. Daniel Janeczek, sekretarz Urzędu Miejskiego w Gorlicach, podsumował:
- Wystawa była podróżą w dziejach, ukazującą wzloty i upadki Gorlic. Twórczość artysty jest walorem promocyjnym miasta.
Sławomir Błażewicz zdradził, że pisze książkę o ludziach, którzy parali się rozbojem od XIV do XX wieku - również na ziemi gorlickiej – "Rozbójnictwo karpackie".
- Podobała mi się ogromna wiedza autora o czasach historycznych, wernisaż był bardzo interesujący. Zaprosiłem Sławomira Błażewicza, aby swoją książkę promował w naszym muzeum wraz z obrazami o prowadzonych rozbojach na tym terenie w ówczesnych czasach – dodał Franciszek Tomaszkiewicz, prezes Oddziału PTTK w Gorlicach.
- Jestem zakochany w gorlickim muzeum, bo tu wszystko mnie ciekawi, od zębów trzonowych mamuta do żuczków ks. Świeykowskiego – przyznał po wernisażu autor.
Ewa Bugno

...............................