Start | Historia | Władze | BORT | Muzeum | Kalendarze imprez | Regulaminy | Dojazd do muzeum |
Szlaki | Schroniska | Koła | Archiwum | Galeria | Prezentacje | Listy gratulacyjne |

Wernisaż- Zapraszamy do Polski! Plakaty z okresu PRL-u zachęcające do odwiedzenia Polski

W Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach w poniedziałek, 13 lutego otworzona została nowa wystawa czasowa.
Po raz piąty zbiory swe w tutejszej placówce zdecydował się zaprezentować Wilfried De Meyer. Sylwetkę Autora wystawy, rozpoczynając wernisaż, przybliżył zebranym Prezes Oddziału PTTK w Gorlicach – Roman Trojanowicz.
Fotorelacja Relacja przygotowana przez RTVG

Sam Autor opowiedział o swoich zbiorach i o tym, co skłoniło Go do przygotowania takiej właśnie wystawy, na którą złożyły się plakaty i przewodniki skierowane do cudzoziemców. Zadaniem tych materiałów było zachęcenie mieszkańców, przede wszystkim z Europy zachodniej, do odwiedzenia naszego kraju. Promowały one wszystkie zakątki Polski, zapraszały do skorzystania z atrakcji turystycznych i krajoznawczych, namawiały do zapoznania się z folklorem oraz zachwalały wydarzenia kulturalne, sakralne czy warte zobaczenia obiekty architektoniczne.
Natomiast częstą tamatyką informatorów i przewodników stały się również ówczesne "nowinki" przemysłowe oraz techniczne, takie którymi w latach 70. i 80. XX wieku mógł pochwalić się nasz kraj za granicą. W trakcie zwiedzania wystawy warto jeszcze na jeden element zwrócić uwagę - na szczególne podkreślenie przy okazji tej wystawy zasługują także ponadczasowe walory artystyczne plakatów- ich twórcami byli m.in. przedstawiciele tzw. „polskiej szkoły plakatu”.
Wystawa została wzbogacona także kolekcją „widokówek” dedykowanych poszczególnym polskim miastom i regionom.
Uroczyste otwarcie wystawy zgromadziło wiele osób, wśród nich byli m.in. Roman Dziubina – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Łukasz Bałajewicz- wiceburmistrz miasta Gorlice, Marta Bartuś - dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Zdzisław Tohl – dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Tekst: Katarzyna Liana

...............................