Są cmentarze parafialne i komunalne, ale są także cmentarze wojenne

Radio Kraków na 1 listopada przygotowuje specjalny blok audycji dotyczących dnia Wszystkich Świętych. W poszczególnych częściach poruszane będą tematy, które nierozłącznie wpisane są w specyfikę tego dnia. Szczególny nacisk zostanie położony na zagadnienia cmentarzy, w tym także cmentarzy wojennych, których na terenie Małopolski jest tak wiele. Redaktorzy przygotowując materiał od razu pomyśleli o przybliżeniu Małopolanom cmentarzy z powiatu gorlickiego.

001.jpg
002.jpg
003.jpg

Ponieważ minęło 100 lat od ich powstania, warto przy okazji przypomnieć okoliczności historyczne oraz ideę jaka towarzyszyła ich budowie. Fenomenem wartym zaznaczenia stanie się to, że pomimo upływu czasu wciąż są odwiedzane i to nie tylko przez miejscowych, ale również przez turystów z całej Polski i z zagranicy. Wspomniany zostanie także temat opieki nad cmentarzami, a także kwestie związane z poszukiwaniami obecnie prowadzonymi przez rodziny próbujące ustalić losy wojenne zaginionych lub zmarłych w jej trakcie przodków-żołnierzy.
W nagraniu materiału na cmentarzach wojennych nr 123 Łużna –Pustki oraz nr 91 w Gorlicach na zaproszenia redaktor Marty Tyki z nowosądeckiego Oddziału Radia Kraków brała udział Katarzyna Liana z Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach oraz Mirosław Załęski ze Stowarzyszenia Historycznego "Bitwa pod Gorlicami 1915".
Tekst i foto. : Katarzyna Liana