Prawosławie przez dziurkę. Fotografia otworkowa.

W poniedziałek, 26 września w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach odbył się wernisaż wystawy pt. "Prawosławie przez dziurkę". Zaprezentowane 40 zdjęć wykonanych zostało przez ojca Sofroniusza (Mariusza Wilentę), mnicha z monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Współorganizatorem wystawy i pomysłodawcą zaprezentowania jej właśnie w Muzeum był Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach.
Fotorelacja Aleksandra Gucwy  Relacja na RTVG

Cechami wyróżniającymi fotografie były zarówno ich tematyka jak również sposób wykonania. Wykonanie aparatem otworkowym dodało im niewątpliwie magii i nostalgii.
Na wernisaż niestety nie udało się przybyć osobiście Autorowi wystawy, ale o jego dorobku i tematyce zdjęć opowiadali JE ks. Biskup Paisjusz Ordynariusz Diecezji Przemysko-Gorlickiej oraz ksiądz dziekan dr Roman Dubec. Specyfikę fotografii otworkowej przedstawił zebranym gorlicki fotografik Pan Jacek Kosiba. Wśród licznie przybyłych na wernisaż osób byli m.in. wicestarosta powiatu gorlickiego Jerzy Nalepka, zastępca burmistrza miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz, , kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych UM Aleksander Augustyn oraz ksiądz Roman Jagiełło proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Łękach Dukielskich.
Wystawa będzie dostępna do 18 listopada.

...............................

poniedziałek: godz. 8 -16