Etnografia

Eksponaty tego działu zawierają elementy kultury materialnej Pogórza Gorlickiego i Łemkowszczyzny.

W sali stylizowanej na wnętrze chałupy z przełomu XIX i XX wieku prezentowane są miedzy innymi:

• sprzęty używane w gospodarstwie domowym,
  • stroje Pogórzan i Łemków,
  • rzemiosło artystyczne.

Przedmioty zgromadzone w sali to rzeczy nieodzowne dawniej w każdym, nawet mniej zasobnym gospodarstwie domowym. Dziś są jedynie nieużywane i prawie całkiem zapomniane lub stanowią jedynie ozdobny element np. we współczesnych kuchniach.

Muzeum posiada również bogatą kolekcję strojów ludowych tradycyjnych dla ziemi gorlickiej. W gablotach prezentowane są elementy str oju kobiecego: chusty na plecy, bogato haftowane koszule, spódnice tzw. piekielnice, zapaski i gorsety. Obok wyeksponowane zostały części stroju męskiego: wełniane pogórzańskie cuwy i łemkowskie czuchy, spodni, lniane koszule i czapki "magierki".

Część ekspozycji tematycznie związanej z Łemkami poświęcona została życiu i działalności wybitnego ukraińskiego poety Bohdana Ihora Antonycza. Na  wystawie zaprezentowane zostały dzieła poety oraz ilustracje do jego prac. Antonycz współpracował z pismem literackim "Dażboh", pisząc artykuły o literaturze i sztuce. Ponadto zajmował się także muzyką, skomponował libretto do opery "Dowbusz". Całość zbiorów dopełniają liczne fotografie dokumentujące twórczość pisarza.

...............................

poniedziałek: godz. 8 -16