Start | Historia | Władze | BORT | Muzeum | Kalendarze imprez | Regulaminy | Dom Wycieczkowy | Dojazd do muzeum |
Szlaki | Schroniska | Koła | Archiwum | Galeria | Prezentacje | Listy gratulacyjne | Księga Gości |

Etnografia

Eksponaty tego działu zawierają elementy kultury materialnej Pogórza Gorlickiego i Łemkowszczyzny.

W sali stylizowanej na wnętrze chałupy z przełomu XIX i XX wieku prezentowane są miedzy innymi:

• sprzęty używane w gospodarstwie domowym,
  • stroje Pogórzan i Łemków,
  • rzemiosło artystyczne.

Przedmioty zgromadzone w sali to rzeczy nieodzowne dawniej w każdym, nawet mniej zasobnym gospodarstwie domowym. Dziś są jedynie nieużywane i prawie całkiem zapomniane lub stanowią jedynie ozdobny element np. we współczesnych kuchniach.

Muzeum posiada również bogatą kolekcję strojów ludowych tradycyjnych dla ziemi gorlickiej. W gablotach prezentowane są elementy str oju kobiecego: chusty na plecy, bogato haftowane koszule, spódnice tzw. piekielnice, zapaski i gorsety. Obok wyeksponowane zostały części stroju męskiego: wełniane pogórzańskie cuwy i łemkowskie czuchy, spodni, lniane koszule i czapki "magierki".

Część ekspozycji tematycznie związanej z Łemkami poświęcona została życiu i działalności wybitnego ukraińskiego poety Bohdana Ihora Antonycza. Na  wystawie zaprezentowane zostały dzieła poety oraz ilustracje do jego prac. Antonycz współpracował z pismem literackim "Dażboh", pisząc artykuły o literaturze i sztuce. Ponadto zajmował się także muzyką, skomponował libretto do opery "Dowbusz". Całość zbiorów dopełniają liczne fotografie dokumentujące twórczość pisarza.

PTTK Oddział w Gorlicach informuje swoich członków i sympatyków, że organizowane przez Koła PTTK wycieczki są wycieczkami Statutowymi i odbywają się zgodnie ze Statutem PTTK zarejestrowanym 31.10.1991 roku oraz wpisem do KRS nr 207193 jako Stowarzyszenie opisanych w rubryce 3 Cele działania organizacji od 1 do 11 . Opisane wyżej wycieczki są imprezami niedochodowymi w świetle przepisów i są wycieczkami Statutowymi.

prawa do zdjęć

Informujemy, iż wszystkie zamieszczone w naszym serwisie zdjęcia mogą być dowolnie wykorzystywane, przy jednoczesnym zastrzeżeniu o konieczności podania informacji o źródle ich pochodzenia.

>>  Urzad Miasta Gorlice

Mój ulubiony szlak to: