Start | Historia | Władze | BORT | Muzeum | Kalendarze imprez | Regulaminy | Dom Wycieczkowy | Dojazd do muzeum |
Szlaki | Schroniska | Koła | Archiwum | Galeria | Prezentacje | Listy gratulacyjne | Księga Gości |

Tyrolczycy na Ziemi Gorlickiej

W okresie sezonu wakacyjnego nasze Muzeum odwiedza szczególnie wielu turystów z zagranicy. Zarówno z krajów europejskich, jak również spoza kontynentu. Wśród nich są osoby zwiedzające wystawy indywidualnie lub w zorganizowanych grupach. Często pragną one odwiedzić miejsca, gdzie ponad 100 lat temu walczyli ich pradziadkowie w czasie I wojny światowej.
Jedną z takich grup, która zwiedzała Muzeum 10 sierpnia byli Włosi z miejscowości Ragolii w Tyrolu.

20-to osobowa grupa postanowiła odbyć wyprawę śladami szlaku bojowego Cesarskich Pułków Strzelców Tyrolskich. Na ich trasie znalazły się: Kraków, Limanowa, Gorlice, Tarnów, Przemyśl i Lwów.
Z racji ówczesnej przynależności Tyrolu do monarchii austro-węgierskiej, w marcu i kwietniu 1915 roku Tyrolczycy walczyli z Rosjanami na odcinku Siary-Sękowa i w okolicach m.in. Hańczowej, Smerekowca czy Koniecznej. Zdobywali Rotundę i Kozie Żebro.
Na pamiątkę pobytu w Gorlicach oraz w podziękowaniu za prelekcję przybliżającą im specyfikę i znaczenie walk ich przodków na naszej ziemi ofiarowali do zbiorów Muzeum akwarelę. Obraz wykonała artystka Luisella Pretti.
Dzięki zaangażowaniu Pani Bernadety Grochowskiej, tłumaczki grupy, pobyt Włochów w gorlickim Muzeum okazał się dla nich szczególnie ciekawy i zapewne zaowocuje współpracą.
Podczas wizyty Goście zadeklarowali pomoc w pozyskaniu kopii dokumentów, w tym pamiętników, znajdujących się w ich muzeach. W dokumentach tych znajdują się opisy dotyczące działań wojennych prowadzonych na naszym terenie. Zostały one oczywiście sporządzone przez Tyrolczyków tu walczących.

PTTK Oddział w Gorlicach informuje swoich członków i sympatyków, że organizowane przez Koła PTTK wycieczki są wycieczkami Statutowymi i odbywają się zgodnie ze Statutem PTTK zarejestrowanym 31.10.1991 roku oraz wpisem do KRS nr 207193 jako Stowarzyszenie opisanych w rubryce 3 Cele działania organizacji od 1 do 11 . Opisane wyżej wycieczki są imprezami niedochodowymi w świetle przepisów i są wycieczkami Statutowymi.

prawa do zdjęć

Informujemy, iż wszystkie zamieszczone w naszym serwisie zdjęcia mogą być dowolnie wykorzystywane, przy jednoczesnym zastrzeżeniu o konieczności podania informacji o źródle ich pochodzenia.

>>  Urzad Miasta Gorlice

Mój ulubiony szlak to: