Przemysł naftowy

XIX wieczną tradycję Gorlic będących kolebką polskiego przemysłu naftowego ilustrują dokumenty i pamiątki związane z pobytem Ignacego Łukasiewicza w mieście. Wynalazca przebywał tu i pracował w latach 183 - 1858. Centralny punkt sali wystawowej zajmuje oryginalny alembik aptekarski pochodzący z I - wszej połowy XIX w. używany przez Łukasiewicza do destylacji ropy. Ekspozycję uzupełnia ciekawa kolekcja stołowych lamp naftowych znanych firm austriackich i niemieckich oraz zbiór lamp górniczych, kolejarskich, kaganków oliwnych i lichtarzy.

W dziale tym odtworzono fragment starej apteki z niektórymi naczyniami i sprzętami pochodzącymi z laboratorium I.Łukasiewicza. Na ekspozycji prezentowany jest również obraz olejny przedstawiający krajobraz z pierwszymi szybami i studniami naftowymi tzw. kopankami. Późniejszy rozwój kopalnictwa naftowego ilustrują miniatury świdr& oacute;w wiertniczych systemu udarowego i rotacyjnego eksponowane wraz z modelami nowoczesnych wież wiertniczych rozmaitych typów. Wystawę uzupełnia bogaty zestaw produktów naftowych otrzymanych z ropy naftowej w miejscowej rafinerii.

Godnym zwrócenia uwagi eksponatem jest prezentowana figurka Chrystusa Frasobliwego pochodząca z 1593 roku. Rzeźba ta pochodzi z kapliczki stojącej przy skrzyżowaniu gorlickich ulic Kościuszki i Węgierskiej. W tym miejscu Ignacy Łukasiewicz w 1854 roku zapalił pierwszą na świecie uliczną lampę naftową.

...............................

poniedziałek: godz. 8 -16