Pustynia Błędowska i Zamek Ogrodzieniec

Koło nr 5 "Glinik" Oddziału PTTK w Gorlicach zorganizowało w dniu 22 maja wycieczkę statutową na Pustynię Błędowską i Zamek Ogrodzieniec. Po przybyciu do miejscowości Klucze i spotkaniu z przewodnikiem udano się do Ośrodka Promocji Urzędu Gminy, gdzie przy kawie i smakowitych ciastkach wysłuchano prelekcji i obejrzano krótki film na temat ewenementu na skalę europejską jakim jest Pustynia Błędowska zwana także Polską Saharą. Następnie udano się na wzgórze "Czubatka" (355 m n.p.m.), z którego podziwiano piękną panoramę Pustyni, po czym szlakiem żółtym udano się na piaski pustyni po których odbyto długi spacer. Stąd udano się na Zamek Ogrodzieniec. Ruiny zamku usytuowane są na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek został wybudowany w XIV-XV w. przez ród Włodków Sulimczyków. Tu odbywał się Międzynarodowy Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza "XIII Najazd Barbarzyńców", na którym turyści z Gorlic mogli podziwiać walki pokazowe, turnieje, bitwę wojów.

Fotogaleria - Roman Trojanowicz