Relacja z otwarcia wystawy Wzgórze Pustki

W poniedziałek, 25 kwietnia, w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach miało miejsce uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej. Ekspozycja przygotowana w 101. rocznicę Bitwy Gorlickiej zatytułowana została „Wzgórze Pustki”. Poruszone na niej zostały trzy aspekty: walki toczone o wzgórze dnia 2 maja 1915 roku, przybliżone zostały także sylwetki płk. Franciszka Latinika i gen. Tadeusza Rozwadowskiego wraz z ich wkładem w przełamanie frontu pod Gorlicami oraz przedstawiony został los cmentarza wojennego nr 123 Łużna –Pustki.

Fotorelacja

Wernisaż poprowadził prezes Oddziału PTTK w Gorlicach, Roman Trojanowicz. Wśród przybyłych na uroczystość gości głos zabrali m.in. panowie Roman Dziubina, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Rafał Kukla Burmistrz Miasta Gorlice, Czesław Kłapsa prezes SMZG oraz dr Franciszek Rachel.
Wystawa została niewątpliwie wzbogacona dzięki panom: Andrzejowi Barze, który udostępnił swoje zdjęcia cmentarza wojennego na Pustakach oraz dzięki prof. Januszowi Riegerowi, który będąc najstarszym wnukiem płk. Latinika, ofiarował do zbiorów Muzeum odznaczenia odziedziczone po nim. Specjalnie, na wystawę obraz przedstawiający walki w pobliżu wzgórza Pustki wykonał Sławomir Błażewicz.
W trakcie przemówień pojawiła się także kwestia upamiętnienia zarówno płk. Latinika jak również gen. Rozwadowskiego. Pojawiły się propozycje nadania ich imion gorlickim ulicom albo rondom, tak by na trwałe obie postacie i ich ogromne zasługi w Bitwie Gorlickiej związać z naszą Ziemią.

...............................

poniedziałek: godz. 8 -16