"Wzgórze Pustki"

W ramach obchodów 101. rocznicy Bitwy Gorlickiej w Muzeum Regionalnym PTTK otwarta zostanie nowa wystawa czasowa. W najbliższy poniedziałek, 25 kwietnia, odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej "Wzgórze Pustki". Ekspozycja będzie obejmowała m.in. zagadnienia związane z walką o wzgórze 449, czyli tzw. Pustki znajdujące się nad miejscowością Łużna. Zmagania o ten "klucz obrony rosyjskiej" 2 maja 1915 roku stały się szczególnie ważnym elementem Bitwy. Odbicie Pustek z rąk rosyjskich powierzone zostało austro-węgierskim pułkom piechoty, 56. i 100., które w większości składały się z Polaków.

Specyfika zmagań na tym odcinku frontu możliwa jest obecnie do odtworzenia m.in. dzięki wspomnieniom płk. Franciszka K. Latinika i gen. Tadeusza J. Rozwadowskiego, i ich relacje pamiętnikarskie zostaną przytoczone. Ekspozycję wzbogacą także odznaczenia, plakiety oraz fotografie.
Specjalne miejsce zajmą zdjęcia archiwalne i współczesne przedstawiające cmentarz wojenny nr 123, założony właśnie na zboczu Pustek. Ta żołnierska nekropolia, największa tego typu w Galicji zachodniej zasługuje na szczególną uwagę. Znaczenie tego miejsca jako świadka historii, nie tylko w wymiarze lokalnym, dostrzegła Komisja Europejska przyznając obecnie cmentarzowi prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego.