Konkurs Historyczny Ziemia Gorlicka w 1915 roku

1 grudnia w Powiatowym Centrum Edukacji w Gorlicach odbył się finał II Powiatowego Konkursu Historycznego "Ziemia Gorlicka w 1915 roku ". Tym razem był on skierowany do uczniów szkół podstawowych.
Uczniowie przygotowali się do Konkursu z zakresu wiedzy na temat I wojny światowej i Bitwy pod Gorlicami, losów miasta Gorlice w tym okresie, poznawali postać wojennego burmistrza Gorlic - ks. Bronisława Świeykowskiego, oraz dowiadywali się o pamiątkach i miejscach związanych z Bitwą.

Podobnie jak w ubiegłym roku, oprócz literatury która pomogła uczniom zdobyć niezbędną wiedzę mieli oni możliwość uczestniczenia w zajęciach specjalnie dla nich przeprowadzonych w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Odbyły się one bezpłatnie, tydzień przed Konkursem, 24 listopada. Podczas 1,5 godzinnego spotkania zapoznali się oni zarówno z tematyką Konkursu jak również z materiałami źródłowymi, które następnie zostały wykorzystane w teście konkursowym. Wiedza, którą uczestnicy zmagań zdobyli m.in. podczas pobytu w Muzeum sprawiła, że poziom konkursu okazał się bardzo wysoki.
Organizatorem konkursu było Powiatowe Centrum Edukacji w Gorlicach oraz Stowarzyszenie Historyczne "Bitwa pod Gorlicami 1915". Patronat nad konkursem objął burmistrz Gorlic, Rafał Kukla. On też wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody.
W Konkursie wzięło udział 26 uczniów z 13 szkół podstawowych powiatu gorlickiego: z Banicy, Brzany, Bystrej, Dominikowic, Krygu, Libuszy, Łużnej, Moszczenicy, Sękowej, Siar, Szymbarku, Zagórzan i Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach.
Komisja konkursowa w składzie przewodniczący Aleksander Jasiński oraz członkowie komisji: Magdalena Ludwin, Jerzy Mikos i Katarzyna Liana ogłosili zwycięzców:
I miejsce - Kacper Rak (MZS nr 6 w Gorlicach)
II miejsce - Karol Traciak (Łużna)
III miejsce - Marlena Sajchta ( Kryg) oraz Jakub Motyka ( Siary)
Więcej informacji oraz galeria zdjęć na stronie: www.halogorlice.info