Szlakiem Walk Operacji Gorlickiej i Gorlicko-Bardejowskie Spotkania Górskie

W dniach 16 i 17 maja odbył się kolejny XXIII Rajd Turystyczny "Szlakiem Walk Operacji Gorlickiej" oraz XXII Gorlicko-Bardejowskie Spotkania Górskie.

Fotorelacja  Fotorelacja Jan Szczepański

Przykładowy dyplom za udział:

Grupa blisko 80 uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach wraz z opiekunami prowadzeni przez przewodników PTTK Piotra Halucha i Jana Posłusznego udali się autokarami do Ciężkowic, gdzie zwiedzili muzeum przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, a następnie udali się na szlak Rezerwatu Przyrody Nieożywionej "Skamieniałe Miasto". Rajd zakończono ogniskiem przy którym smażono kiełbaski. Tu odbyły się także konkursy a zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody. Każdy uczestnik rajdu otrzymał także pamiątkowy dyplom.

Gorliccy turyści natomiast pod przewodnictwem prezesa Romana Trojanowicza udali się w kierunku granicy polsko-słowackiej do Koniecznej, aby tam spotkać się z turystami zrzeszonymi w Klubie Słowackich Turystów w Bardejowie (18 turystów pieszych i 5 cyklistów) i razem z nimi wyruszyć szlakiem żółtym z Bartnego do Rezerwatu Przyrody Kornuty i dalej szlakiem zielonym na Ferdel aby dotrzeć w końcu do Wapiennego (ogółem 13 km). W Wapiennem przy rotundzie posilono się kiełbaskami z grilla. Po godzinnym wypoczynku udano się autokarem do Gorlic, aby zakwaterować słowackich przyjaciół w Domu Wycieczkowym Gorlickiego Oddziału PTTK przy ul. Piłsudskiego.

Wieczorem powrócono do Wapiennego gdzie w Nowym Domu Zdrojowym miało miejsce integracyjne spotkanie turystyczne ze Słowakami. Najpierw dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej Jan Szczepański zapoznał zebranych z szlakiem atrakcji turystycznych gminy Sękowa "Magurska Kraina Orlika" poparty filmem "Sękowa – Gmina jakich mało", następnie prezes Roman Trojanowicz wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkowy dyplom. Spotkanie turystów polsko-słowackich zaszczycili Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Przewodnicząca Komisji ds. Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Turystyki i Uzdrowiska Krystyna Prokop, Przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Pomocy Społecznej Stanisław Myszkowski. Przybył także Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla wraz ze swoim doradcą Łukaszem Bałajewiczem. W niedzielę 17 maja udano się do Łużnej na Pustki, aby odwiedzić odremontowany cmentarz wojenny nr 123 wraz z rekonstruowaną gontyną, po czym udano się na granicę w Koniecznej, aby tam pożegnać bardejowskich turystów.