Muzeum Regionalne PTTK
Zapraszamy Państwa do Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach na ekscytujące spotkanie z historią. Siedem naturalnej wielkości postaci figur zabierze Państwa na wycieczkę w czasie do krwawych wydarzeń bitwy pod Gorlicami 2 maja 1915 roku. Ekspozycji figur woskowych towarzyszą zbiory broni, umundurowania, numizmatów i dokumentów, a także plastyczna mapa operacji gorlickiej. Zapewniamy profesjonalnych przewodników i ... pamiątkową fotografię z cesarzem Franciszkiem Józefem I.

II wojna światowa na Ziemi Gorlickiej. Niemcy w Gorlicach.

20 listopada, w poniedziałek o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej przygotowanej w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach.
Ekspozycja ta to trzecia część z cyklu „II wojna światowa na Ziemi Gorlickiej”. Tym razem na region gorlicki w okresie lat 1939 -1945 spojrzymy z innej perspektywy - z punktu widzenia Niemców, którzy wówczas tu przebywali. Byli to przeważnie stacjonujący w mieście żołnierze Wehrmachtu oraz Gestapo, a także urzędnicy wielu instytucji lokalnych, które zostały przejęte przez okupanta.
Wystawa opiera się min. na propagandowych materiałach fotograficznych i archiwaliach. Zdjęcia wykonane w latach 1939-1940 na Ziemi Gorlickiej zostały umieszczone w albumie prof.Henricha Hoffmana „ Die Soldaten des Führers im Felde”.

Ta bardzo popularna wtedy wśród Niemców publikacja wydana w Monachium w 1941 roku miała świadczyć o triumfalnym pochodzie III Rzeszy przez Europę. Te same fotografie wykorzystano także w filmie dokumentalnym zrealizowanym przez TVP w 1996 roku pt. „Żołnierze Führera podbijają Polskę”.

Wśród dokumentów zaprezentowany zostanie również unikatowy niemiecki plakat propagandowy z roku 1942.
Druga część wystawy związana jest z tematem powstania w getcie warszawskim.

Ekspozycja dostępna będzie do`26 stycznia 2018 roku.

Lifting Muzeum (artykuł żródło:UM Gorlice)

>>   Historia miasta
     >>   Bitwa pod Gorlicami
     >>   Sztuka
     >>   Przemysł naftowy
     >>   Etnografia

Adres:

38-300 Gorlice, ul. Wąska 7-9,

tel. 0-18 / 352-26-15,

e-mail: muzeum.pttk.gorlice@interia.pl

Godziny otwarcia Muzeum dla zwiedzających.

W sezonie turystycznym, od 1 kwietnia do 30 września:
Wtorek – piątek 9.00 – 16.00
Sobota – niedziela 10.00 – 15.00

Poza sezonem turystycznym, od 1 października do 31 marca:
Wtorek – piątek 9.00 – 16.00
W poniedziałki i święta Muzeum jest nieczynne.

...............................

poniedziałek: godz. 8 -16