Aktualności | O nas | Władze | Muzeum | Kalendarze imprez | Regulaminy | Dojazd do muzeum |
Szlaki | Schroniska | Koło PTTK nr 5 | Koło Miejskie | Archiwum | Galeria | Prezentacje | Listy gratulacyjne |
 
 
Non omnis moriar -pamięci księdza Józefa Micka

W poniedziałek, 9 grudnia w Muzeum Regionalnym PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach będzie miał miejsce wyjątkowy wernisaż. Na ostatniej w tym roku wystawie czasowej przypomniana zostanie sylwetka księdza Józefa Micka, twórcy i proboszcza glinickiej parafii oraz min. honorowego obywatela miasta Gorlice.

Ksiądz Józef Micek urodził się 8 grudnia 1927 roku w Pilźnie. Zgodnie z przekazem rodzinnym, jego rodzice chrzestni po nabożeństwie zanieśli go przed ołtarz Matki Bożej i ofiarowali pod Jej opiekę ze słowami: „Maryjo, on ma być Twój”. Być może to właśnie te słowa zadecydowały o wyborze drogi życiowej.

Józef był najstarszym z siedmiorga rodzeństwa. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Pilźnie. W czasie okupacji uczęszczał do Zawodowej Szkoły Ogrodniczej i brał udział w tajnym nauczaniu. Maturę zdał w Liceum Humanistycznym w Mielcu w 1948 roku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenie kapłańskie przyjął 3 maja 1953 roku z rąk ks. biskupa Karola Pękali. Swoją pierwszą Mszą Świętą odprawił już tydzień później.

Zaraz po wyświeceniu ks. Józef został wysłany do Gorlic. Stawił się u ks. proboszcza Kazimierza Litwina 15 października 1953 roku. W grudniu 1958 roku otrzymał skierowanie od biskupa tarnowskiego do wikarii parafialnej w Gliniku Mariampolskim z zadaniem starania się o utworzenie tam parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mimo licznych utrudnień stawianych przez ówczesne władze oraz problemów ze zdobyciem potrzebnych materiałów budowlanych podjął się budowy świątynii. Z powierzonego zadania wywiązał się znakomicie: wybudował kościół i utworzył parafię.

W dniu 9 października 1983 roku odbyło się uroczyste poświęcenie glinickiej świątyni przez biskupa Jerzego Ablewicza.

Ksiądz Józef Micek przez 12 lat pełnił funkcję dziekana gorlickiego.

W 1993 roku otrzymał godność honorowego prałata papieskiego.

1 września 1991 roku otworzył Dom Caritasu dla dzieci z porażeniem mózgowym, gdzie następnie przy nim dwa lata później zorganizowano kuchnię dla bezdomnych i ubogich. W międzyczasie zainicjował także utworzenie Domu Pomocy Społecznej dla ciężko chorych. Tam pełnił posługę kapłańską- kapelana.

Od 2004 roku nosił także tytuł honorowego obywatela miasta Gorlice.

Wystawa będzie dostępna do dnia 15 stycznia 2014 roku.

"Zdzierałem się dla sprawy Pana, jak umiałem"- mawiał często ksiądz Józef Micek.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł » 
 Uprzejmie informujemy członków PTTK-u; że uchwałą Zarządu PTTK w Gorlicach - po telefonicznym zgłoszeniu danego uczestnika na wycieczkę, należy dokonać wymaganej wpłaty w ciągu 48 godzin, w przeciwnym razie osoba ta zostaje skreślona z listy wycieczki.


Informacja dotycząca składek

 

PTTK Oddział w Gorlicach informuje swoich członków i sympatyków, że organizowane przez Koła PTTK wycieczki są wycieczkami statutowymi i odbywają się zgodnie ze Statutem PTTK zarejestrowanym 20.11.2015 roku oraz wpisem do KRS nr 207193 jako Stowarzyszenie opisanych w rubryce 3 Cele działania organizacji od 1 do 11 . Opisane wyżej wycieczki są imprezami niedochodowymi w świetle przepisów.Godziny pracy biura Oddziału PTTK w Gorlicach

poniedziałek: w godz. 8 -16
wtorek:w godz. 8 - 16
środa:w godz. 8 - 16
czwartek:w godz. 8 - 16
piątek:w godz. 8-16 
 

   >>  VRBOV - Baseny termalne   >>  Geoportal - Mazowsze
   >>  Geoportal - Małopolska
   >>  Starostwo Gorlice
   >>  Urząd Miasta Gorlice
   >>  Klub Słowackich Turystów
   >>  Beskid Gorlicki
   >>  Ośrodek Kultury Prawosławnej
   >>  Koło przy MZS nr 1
   >>  Koło przy MZS nr 3
   >>  Koło przy ZS w Stróżówce
   >>  Koło przy SP w Mszance

 

 
 
 
 
Administracja serwisu: Studio Multimedialne Inmani oferująca skuteczne pozycjonowanie