Non omnis moriar -pamięci księdza Józefa Micka

W poniedziałek, 9 grudnia w Muzeum Regionalnym PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach będzie miał miejsce wyjątkowy wernisaż. Na ostatniej w tym roku wystawie czasowej przypomniana zostanie sylwetka księdza Józefa Micka, twórcy i proboszcza glinickiej parafii oraz min. honorowego obywatela miasta Gorlice.

Ksiądz Józef Micek urodził się 8 grudnia 1927 roku w Pilźnie. Zgodnie z przekazem rodzinnym, jego rodzice chrzestni po nabożeństwie zanieśli go przed ołtarz Matki Bożej i ofiarowali pod Jej opiekę ze słowami: „Maryjo, on ma być Twój”. Być może to właśnie te słowa zadecydowały o wyborze drogi życiowej.

Józef był najstarszym z siedmiorga rodzeństwa. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Pilźnie. W czasie okupacji uczęszczał do Zawodowej Szkoły Ogrodniczej i brał udział w tajnym nauczaniu. Maturę zdał w Liceum Humanistycznym w Mielcu w 1948 roku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenie kapłańskie przyjął 3 maja 1953 roku z rąk ks. biskupa Karola Pękali. Swoją pierwszą Mszą Świętą odprawił już tydzień później.

Zaraz po wyświeceniu ks. Józef został wysłany do Gorlic. Stawił się u ks. proboszcza Kazimierza Litwina 15 października 1953 roku. W grudniu 1958 roku otrzymał skierowanie od biskupa tarnowskiego do wikarii parafialnej w Gliniku Mariampolskim z zadaniem starania się o utworzenie tam parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mimo licznych utrudnień stawianych przez ówczesne władze oraz problemów ze zdobyciem potrzebnych materiałów budowlanych podjął się budowy świątynii. Z powierzonego zadania wywiązał się znakomicie: wybudował kościół i utworzył parafię.

W dniu 9 października 1983 roku odbyło się uroczyste poświęcenie glinickiej świątyni przez biskupa Jerzego Ablewicza.

Ksiądz Józef Micek przez 12 lat pełnił funkcję dziekana gorlickiego.

W 1993 roku otrzymał godność honorowego prałata papieskiego.

1 września 1991 roku otworzył Dom Caritasu dla dzieci z porażeniem mózgowym, gdzie następnie przy nim dwa lata później zorganizowano kuchnię dla bezdomnych i ubogich. W międzyczasie zainicjował także utworzenie Domu Pomocy Społecznej dla ciężko chorych. Tam pełnił posługę kapłańską- kapelana.

Od 2004 roku nosił także tytuł honorowego obywatela miasta Gorlice.

Wystawa będzie dostępna do dnia 15 stycznia 2014 roku.

"Zdzierałem się dla sprawy Pana, jak umiałem"- mawiał często ksiądz Józef Micek.