Wyznania Ziemi Gorlickiej. Przeszłość i teraźniejszość. Kościół Rzymskokatolicki.

Od wtorku 26 lutego w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach dostępna będzie dla zwiedzających ekspozycja z cyklu "Wyznania Ziemi Gorlickiej. Przeszłość i teraźniejszość." Jest to już ostatnia, piąta, część z tego cyklu. Po wyznaniach: Protestanckim, Prawosławnym, Grekokatolickim i Judaiźmie, w tym roku zaprezentowany zostanie Kościół Rzymskokatolicki.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach. W muzeum zebrany został min. bogaty zbiór szat liturgicznych, relikwiarzy oraz mszałów rzymskich. Wśród naczyń liturgicznych na szczególną uwagę zasługuje kielich mszalny – dar papieża Piusa IX z roku 1874. Kielich pochodzi zatem z roku, w którym wielki pożar strawił miasto Gorlice oraz zniszczył kościół parafialny.

W obecnym roku obchodzimy 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Co warte podkreślenia przy tej okazji, Pius IX oficjalnie zaprotestował przeciwko rosyjskiemu okrucieństwu w tłumieniu Powstania z 1863 roku. Wezwał wówczas cały Kościół Katolicki na świecie do modlitwy za Polaków.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego.