NASI PRZYJACIELE

Wszystkie drogi prowadzą do Klimkówki - 27 stycznia 2013 r.

Koło PTTK nr 5 Glinik  oraz Wiejski Dom Kultury i Turystyki w Klimkówce zorganizowali eskapadę zimową dla członków PTTK i dla ludzi niezrzeszonych – miłośników gór – I Zimowy Złaz.  Do wyboru była przeprawa piesza śnieżnymi szlakami  lub na biegówkach. Obie trasy prowadziły przez Chełm, a kończyły się w Klimkówce. Narciarze na biegówkach pokonali z Ropskiej Góry przez Podchełmie, Wawrzkę i Flaszę 15 km pod czujnym okiem Andrzeja Bajorka, a turystów pieszych dziesięciokilometrową trasą poprowadził Tadeusz Wszołek. W Wiejskim Domu Kultury i Turystyki w Klimkówce podsumowano wyprawy i wycieczki minionego roku, kolędowano przy dźwiękach gitary. W spotkaniu uczestniczył Jan Morańda – wójt gminy Ropa oraz Zdzisław Niezgoda – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ropie.

Ewa Bugno

Fot. Zdzisław Niezgoda

-----------------------------------------------------------------------------

Kolędujemy przy lampach naftowych - 28 stycznia 2012 r.

Członkowie PTTK i ich sympatycy kolędowali przy lampach naftowych w Wiejskim Domu Kultury i Turystyki w Klimkówce. Część z nich przybyła tam na nartach biegowych pod kierunkiem  Mieczysława Boboli z Uścia Gorlickiego przez Czarną szlakiem niebieskim. W sobotę dźwięk gitary i głos kolęd rozbrzmiewał w centrum Klimkówki do późnego wieczora.

Wiejski Dom Kultury i Turystyki w Klimkówce ruszył pełną parą od stycznia tego roku pod kierownictwem instruktorki Idalii Ferenc. Przewodnicy PTTK wraz z wójtem gminy Janem Morańdą i sołtyską Teresą Bochniak debatowali nad utworzeniem filii koła PTTK w Klimkówce. Tadeusz Wszołek - prezes Koła nr 5 PTTK stwierdził, że dom wiejski to miejsce doskonałej bazy wypadowej do wędrówek pieszych, rowerowych i narciarskich w góry, zaproponował wspólne imprezy turystyczne zimowe i wiosenne.

Rozmawiano o planowanych szlakach narciarstwa biegowego - już takie zostały zaprojektowane przez  Andrzeja Piecucha i Adama Harkawego, a przedstawione wójtowi gminy przez Idalię Ferenc.  Dotyczą Łysej Góry i nazywają się Czerwona Baba Jaga i Zielona Baba Jaga. Czy zostaną zaakceptowane przez Radę Gminy i czy uda się pozyskać pieniądze na realizację przynajmniej jednego z nich - będziemy informować.

Wybranie Klimkówki przez inicjatorkę spotkania - Barbarę Kowalską - było nieprzypadkowe, bowiem większość z 40 kolędujących tam osób nie wiedziało, że taka placówka istnieje i jest dostępna dla wszystkich, nie tylko mieszkańców ziemi klimkowskiej.

Ewa Bugno

...............................