50 lecie Koła nr 5
Historia kola PTTK nr 5 przy Fabryce Maszyn "Glinik" w Gorlicach

Kolo PTTK nr 5 zostało założone 06.10.1956r. na którym prezesa Zarządu Kola wybrano inż. Tadeusza Abratowskiego, a przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Mariana Fugla.

Kolo liczyło wówczas 75 pracowników Fabryki, której byli członkami Oddziału PTTK w Gorlicach od 1951 roku. W czasie 50-letniej działalności kola, funkcje prezesów pełnili: Zbigniew Tkaczyk (dwa razy), Bernard Garbarek, Tadeusz Czechowicz, Janusz Wiesiołek, Ryszard Kosiba (dwa razy), Tadeusz Wszołek, Krzysztof Latasiewicz, Zdzisław Musiał, Władyslaw Śliwa, Tadeusz Wszołek.

Kolo było i jest organizatorem wypoczynku sobotnio-niedzielnego dla pracowników Fabryki Maszyn, członków ich rodzin i sympatyków turystyki. Organizowało wiele wycieczek turystyki kwalifikowanej w takie partie gór jak: Tatry Polskie i Słowackie, Sudety, Góry Swiętokrzyskie, Beskid Ślaski, Beskid Żywiecki, Beskid Wysoki, Pieniny, Gorce, Beskid Niski i Bieszczady. Organizowało również turystyki krajoznawcze po Polsce do takich miast jak: Warszawa, Kraków, Łódz, Wrocław, Poznań, Sandomierz, Chorzów, Baranów Sandomierski, Łancut, Przemyśl, Krosno, Sanok, itp.

Wiele wycieczek było organizowanych do państw Europy jak: Słowacja, Czechy, Węgry, Rumunia, Niemcy, Austria, Jugosławia, Francja, Litwa i Ukraina. Oprócz tego zorganizowano 31 Rajdów Fabryki Maszyn, 5 Nocnych Rajdów Sylwestrowych, 1 Rajd Rowerowy "Europa bez granic"
W latach 1973-1976 działała sekcja żeglarka, z której powstał Yacht Club "Glinik"

W dniu 15.12.2005r. odbyło sie jubileuszowe, uroczyste spotkanie członków z okazji 50-tej rocznicy działalności Kola Aktywnym działaczom wręczono dyplomy i nagrody książkowe oraz znaczki okolicznościowe.

Stan członków na dzień 31.12.2005r. wynosi 333 osoby, i działa w takich sekcjach jak: pieszej górskiej, kolarskiej, narciarskiej, krajoznawczej.