XXX Rajd Łukasiewicza

Już po raz 30 odbył się w tym roku Rajd Łukasiewicza który na stałe wpisał się kalendarz imprez turystycznych w naszym mieście. Od kilku lat rajd ten organizowany jest wspólnymi siłami Gorlickiego Oddziału PTTK i Koła PTTK funkcjonującego w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach przy jednoczesnym wsparciu Urzędu Miasta.

Zdjęcia z rajdu

Tegoroczny jubileuszowy rajd zbiegł się w czasie z obchodzonym uroczyście Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Chcąc w szczególny sposób upamiętnić postać wynalazcy lampy naftowej organizatorzy postanowili zmienić nieco formułę rajdu który w tym roku poprowadzony został ulicami naszego miasta prowadząc przez najciekawsze historycznie miejsca. Biorący udział w rajdzie uczniowie gimnazjum z gorlickiej „Jedynki” wraz z prawie czterdziestoosobową grupą gimnazjalistów z Białej Niżnej mieli okazję odwiedzić Muzeum PTTK w którym aktualnie prezentowana jest wystawa pt.: „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”. Wraz z przewodnikiem gimnazjaliści przeszli również ulicami gorlickiej starówki, gdzie usłyszeli wiele ciekawych, w większości nieznanych im historii związanych z naszym miastem. W drugiej części rajdu uczniowie przeszli ulicą Krakowską w stronę skansenu naftowego mieszczącego się przy kopalni „Magdalena”, gdzie przywitani zostali przez właściciela obiektu, przedstawicieli Urzędu Miasta i władz Gorlickiego Oddziału PTTK. Blisko stuosobowa grupa uczniów i ich opiekunów ugoszczona została na terenie skansenu ciepłym posiłkiem, a w trakcie pobytu przybliżona została im również historia przemysłu naftowego który rozwinął się na naszym terenie. Na zakończenie rajdu rozegrane zostały wśród uczniów zawody podczas których mieli okazję powalczyć o cenne nagrody, które oprócz dyplomów uczestnictwa pozostaną cenną pamiątką jubileuszowego Rajdu Łukasiewicza.